Jak vybrat repasovaný herní notebook?

Herní notebook – jak na výběr toho nejlepšího pro vás?

V dnešním článku se podíváme na zoubek tomu, jak vybrat herní notebook. Rozhodujícím faktorem bude samozřejmě kombinace vhodných parametrů herního notebooku a ceny. Rozpětí je ohromné – od herních notebooků pro nenáročné hráče, které začínají na 15 000 Kč až po notebooky, u kterých pořizovací částka nového zařízení atakuje 50 000 Kč.

Obsah článku

Co se parametrů týče, lze vyjmenovat celou řadu těch, které jsou pro výběr herního notebooku více či méně klíčové. Pro získání základní představy se podívejte na doporučené herní požadavky vašich oblíbených her. Z uvedeného hardwarového vybavení bude nejdůležitější procesor a grafická karta. Proč? Na rozdíl od pevného disku a paměti RAM tyto součásti nelze vyměnit ani rozšířit. Není na škodu se ale zaměřit i na další parametry, jako je rozložení klávesnice, úhlopříčka displeje a jeho rozlišení či pevnost konstrukce notebooku. Cenu herního notebooku pak výrazně ovlivní i to, jestli nakupujete notebook nový, zánovní nebo repasovaný.

Čím se liší herní notebook od notebooku pracovního?

Na úvod by bylo vhodné zmínit, proč se vůbec obtěžovat se zakoupením herního notebooku. Proč se při hraní nespokojit s pracovním notebookem, který řada z nás již vlastní?

Hraní her je náročné především na výkon a grafiku. To ovlivňuje již zmiňovaný výkon procesoru a grafické karty. Zatímco pracovní počítače si vystačí s jedno jádrovým procesorem, herní notebooky disponují procesory více jádrovými. Ačkoliv na jedno jádrovém procesoru je určitým způsobem možné rozjet i náročnější hru, bez grafické karty se neobejdete určitě. Herní notebooky používají dedikovanou grafickou kartu, která má své vlastní jádro i paměť. Pracovní notebooky jsou vybaveny pouze grafickým čipem v procesoru, který pro jejich provoz bohatě stačí, nicméně herní požitek vám nedopřeje.

Herní notebook pak oproti pracovnímu notebooku přináší další výhody a nevýhody:

Výhody herního notebooku

Nevýhody herního notebooku

 + Vyšší výkon

 - Menší výdrž baterie

 + Větší možnosti rozšíření a vylepšení

 - Větší rozměry a hmotnost

 + Větší škála využití, například pro práci s grafikou

 - Vyšší teploty při zatížení

 + Možnost přetaktování

 

 

Ačkoliv jsou herní notebooky lehčí než dříve a výrobci odvedli slušnou práci i co se výdrže baterie týče, nízká hmotnost a vysoká výdrž nejsou požadavky, které byste na herní notebook měli klást. Jejich výhoda tkví ve výkonu, který umožňuje hrát nejnovější hry a používat pro práci nejnovější profesionální programy.

Herni-notebook

Nový nebo použitý herní notebook? A proč?

Notebooky jsou jako každé jiné zboží – platí se za značku. I z toho důvodu jsou nové notebooky výrazně dražší, než notebooky repasované nebo použité. Je to stejné jako s autem – pokud si koupíte nové auto, ujedete s ním 100 km a rozhodnete se ho prodat, nikdy už za něj nezískáte tolik, kolik jste do něj původně investovali. Přitom jeho jízdní vlastnosti budou stále výborné.

Technologie jdou neustále kupředu, a tak veškerá elektronika rychle stárne. Nově zakoupený notebook pak stárne ještě rychleji. U herních notebooků jsou klíčové parametry. Repasovaný notebook s určitými vlastnostmi můžete pořídit až 7x levněji než nový notebook s totožnými parametry. Navíc se obvykle jedná o notebooky z vyšších modelových řad s lepší kvalitou zpracování.

Mnohé jistě napadne, že s nákupem z druhé ruky se pojí určité riziko. Co když notebook nebude fungovat? Opravdu se to může stát, ale pouze v případě, že budete nakupovat přímo od původního majitele. Zánovní nebo repasované notebooky, které prodávají obchody specializující se na elektro, jsou před přijetím do prodeje otestovány. Tím se ověří jejich funkčnost a odhalí možné skryté vady. Kromě toho se na repasované a zánovní notebooky zakoupené v obchodě vztahuje minimálně 12 měsíční záruční doba stanovená zákonem, kterou je možné za určitých podmínek prodloužit až o 24 měsíců.

Na jaké parametry se při výběru zaměřit?

Základem je procesor a grafická karta, kromě nich je dobré pečlivě zvážit i specifika operační paměti a úložiště. Až po těchto čtyřech parametrech přichází na řadu displej, klávesnice, baterie…

Procesor

Pro jednoduchou orientaci na trhu vám stačí vědět, že existují dva hlavní výrobci procesorů – Intel a AMD, přičemž Intel je populárnější, má dominantnější postavení a v rámci notebooků AMD stále ještě zastiňuje.

Obě společnosti vyrábí několik řad procesorů, pro herní notebooky jsou ale nejvhodnější Intel Core,  AMD Opteron a AMD Ryzen.

Procesory Intel Core se liší výkonnostními řadami, výkonem v rámci řady, integrovaným grafickým jádrem a speciálními vlastnostmi, které označuje písmeno na konci označení procesoru. Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší číslo u výkonnostní řady a výkonu grafického čipu, tím líp. Přípony na konci kódu rozlišují následující vlastnosti procesoru:

 • H značí grafiku s vyšším výkonem, toto označení najdeme u starších notebooků
 • HQ označuje kombinaci grafiky s vyšším výkonem a čtyř jader
 • HK označuje čtyř jádro s odemknutím pro taktování
 • U se používá pro označení ultraúsporných procesorů umožňujících vyšší výdrž baterie
 • Y označuje procesory s nižším výkonem, které jsou vhodné do velmi tenkých a lehkých notebooků

Pro méně náročné hry postačí procesory s přídomkem U, náročnější hry již vyžadují procesor HQ.

U procesorů AMD opět platí, čím vyšší číslo v označení, tím lépe. Procesory FX představují procesory s vysokým výkonem bez integrovaného grafického čipu, APU jsou procesory s vestavěným grafickým čipem bez nutnosti zapojovat samostatnou grafickou kartu.

Rychlost procesoru závisí i na rychlosti úložného disku. O tom se můžete dočíst níže.

Grafické karty

Grafická karta je zjednodušeně komponenta, která vytváří veškerý grafický výstup na monitoru, závisí na ní tedy kvalita herního zážitku z pohledu grafiky. Grafická karta může být integrována jako čip do procesoru nebo řešená jako samostatná (dedikovaná) karta. Právě druhou zmíněnou potřebujete, pokud si chcete hru na notebooku užít.

Na trhu opět existují dva hlavní výrobci karet – NVIDIA a AMD. Rozšířenější v herních noteboocích jsou karty od značky NVIDIA.

Grafické karty mají různé velikosti, pro dobrý herní zážitek jsou ideální 4 GB nebo 8 GB vlastní paměti, minimální jsou 2 GB. Některé notebooky dokonce nabízejí možnost mít grafické karty dvě. Při výběru grafické karty je dobré myslet na to, že ne všechny karty s vlastní pamětí jsou vhodné pro hraní počítačových her. Při výběru herního notebooku byste tedy měli konkrétní grafickou kartu konzultovat s ohledem na to, jaká očekávání máte a jaké hry na notebooku plánujete hrát.

Operační paměť

Na operační paměti (RAM) závisí plynulost hry a celkového chodu notebooku. Minimální velikost operační paměti pro herní notebook je 8 GB, optimálních je 16 GB operační paměti a 32 GB je luxus, se kterým nebudete muset dělat kompromisy. Naopak 4 GB nebo dokonce 2 GB operační paměti se vyhněte obloukem, do herních notebooků nepatří.

Operační paměť má tu výhodu, že ji lze dodatečně rozšířit. Tuto možnost můžete konzultovat například přímo při koupi notebooku. Většina notebooků má dva sloty, které umožňují navýšení až na zmiňovaných 32 GB. 

Úložiště

Pevný disk je rovněž vyměnitelnou komponentou. Spolu s procesorem představuje základ, od kterého se odvíjí rychlost vašeho notebooku.

Pro herní notebooky je ideální disk SSD, který umožňuje rychlé načtení operačního systému a celkového chodu zařízení. Ideální je pak kombinace disku SSD a HDD. SSD zajišťuje rychlý chod, nicméně má menší kapacitu, pomalejší HDD disk ji doplňuje, obvykle má kapacitu až nad 500 GB.

Na rozšíření pevného disku se dá jednoduše domluvit s prodejcem, který rovněž doporučí to nejideálnější řešení pro vaše zařízení.

Další parametry, na které se při výběru zaměřit

Pokud již máte vybraný notebook, který vyhovuje herním požadavkům co se procesoru, grafiky, operační paměti a uložiště týče, zamyslete se nad následujícími parametry:

 • Rozlišení a úhlopříčka displeje
 • Rozložení, podsvícení a stisk klávesnice
 • Umístění touchpadu
 • Způsob a účinnost chlazení
 • Pevnost konstrukce
 • Výdrž baterie
 • Možnost přetaktování

Shrnutí na závěr

Při výběru herního notebooku je důležité dopředu uvažovat, jaký typ her vlastně chceme hrát? Nejdůležitějšími parametry při výběru herního notebooku jsou procesor a grafická karta, které není možné vyměnit nebo rozšířit. Důležité je uvažovat i nad správnou kombinací procesoru, grafické karty a operační paměti. Při nevhodné kombinaci by se mohly tyto komponenty vzájemně zbytečně brzdit.

S jakýmkoliv dotazem týkajícím se herních notebooků se můžete obrátit na nás. Doporučíme nejen vhodné zařízení pro vaše potřeby, ale nabídneme i výhodné rozšíření, které vám nabídne ještě lepší zážitek ze hry.